Всесвітній день боротьби з пневмонією
- Перегляди: 237
Міжнародний медичний день, який був вперше проведений 2 листопада 2009 року, коли більш ніж 100 організацій у всьому світі об'єдналися у Глобальну коаліцію проти дитячої пневмонії. Цей день відзначається щороку 12 листопада.
Пневмонія є головною причиною смерті дітей по всьому світу: щороку ця хвороба забирає життя близько 1,4 мільйонів дітей віком до 5 років – це більше, ніж СНІД, малярія та кір разом узяті. За даними ВООЗ, пневмонія стає причиною смертей у приблизно 15% дітей до 5 років. Це означає, що кожну хвилину в світі від пневмонії помирають двоє малюків.
В Україні щорічно реєструється близько 90 тисяч випадків пневмонії серед дітей віком від 0 до 17 років.
Пневмонія — це запалення легень у дорослих та дітей, зазвичай спричинене дією бактерій, вірусів або грибів. Легені складаються з дрібних мішечків (альвеол), які при диханні у здорової людини наповнюються повітрям. При пневмонії альвеоли заповнюються гноєм та рідиною, що робить дихання болючим та обмежує надходження кисню. Після чого у пацієнта з’являється кашель з мокротою, що супроводжується підвищенням температури тіла, ознобом і утрудненим диханням.
У сучасному світі таке захворювання дуже поширене, адже до традиційних причин патології додався коронавірус (COVID-19), що дуже часто провокує її розвиток. Запалення легень може розвиватися блискавично, призвести до важких і навіть летальних наслідків. Тому дуже важливо не займатися лікуванням самостійно. У разі появи симптомів ГРВІ чи застуди варто пройти обстеження, що допоможе спеціалістові правильно встановити діагноз і призначити терапію.
Є кілька механізмів інфікування:
контактним шляхом - вірус потрапляє в організм, коли людина торкається предметів, на яких є віруси, бактерії чи грибки, а потім до очей або носа;
повітряно-крапельним шляхом (через носову чи ротову порожнину) поширюються як віруси, так і бактерії;
через кров часто відбувається бактеріальне зараження немовлят під час пологів або відразу після народження.
Щойно вірус опиняється у верхніх дихальних шляхах, він проникає у поверхневий шар їхніх клітин, альвеоли чи легеневу паренхіму. Разом із легенями також уражаються інші органи, що призводить до порушення різних функцій організму.
Симптоми вірусної та бактеріальної пневмонії загалом подібні, однак у хворого на вірусну пневмонію може проявлятися більша кількість різноманітних ознак. Найчастіші симптоми пневмонії:
■ підвищення температури тіла (38–39 °C, рідше — 37,2–37,4 °C), лихоманка;
■кашель із виділенням слизово-гнійного (зеленкуватого) або навіть гнійного мокротиння, інколи може бути «сухе» покашлювання;
■відчуття браку повітря, зниження апетиту;
■втома, сонливість, пітливість;
■ задишка внаслідок фізичного навантаження, інколи біль за грудиною;
■ втягнення грудної клітки — під час вдихання западає її нижня частина (у здорової людини грудна клітка розширюється під час вдихання);
■ свистячі хрипи під час дихання (частіше за вірусних інфекцій).
Інколи хворим грудним дітям важко пити або ковтати їжу, у них знижується температура тіла, з’являються судоми, дехто може навіть знепритомніти.
За пневмонії часто вислуховують хрипи в легенях. Але вислухати їх удається не завжди.
Діагностувати недугу допомагають рентген і комп’ютерна томографія, пульсоксиметрія, аналіз крові та мокротиння.
Лікувати пневмонію самостійно вкрай небезпечно. Якщо у вас з’явилися симптоми або підозра на пневмонію, негайно зверніться до лікаря!
Лише фахівець може підтвердити або спростувати ваші побоювання, поставити діагноз і призначити відповідне лікування.
Симптоми різних захворювань органів дихання є дуже подібними, а несвоєчасне звернення до спеціалістів нерідко стає фатальним для пацієнта.
Зазвичай, призначені лікарем пероральні антибіотики, відпочинок, прості анальгетики та споживання великої кількості рідини є достатніми для повного одужання.
Проте хворі із додатковими медичними ускладненнями, літні люди або пацієнти зі значно утрудненим диханням можуть потребувати інтенсивнішого лікування.
Пам’ятайте: самолікування, особливо із використанням антибіотиків, може значно ускладнити діагностику пневмонії та подальшу фахову терапію!
Профілактика пневмонії у дітей і дорослих передбачає:
- щеплення;
- зміцнення імунітету;
- достатнє та збалансоване харчування;
- здоровий спосіб життя;
- регулярну фізичну активність на свіжому повітрі;
- дотримання правил особистої гігієни;
- адекватне лікування інших проблем зі здоров’ям;
- дослідження середовища.
- вік (на запалення легень частіше хворіють маленькі діти й літні люди);
- цукровий діабет та інші хронічні захворювання;
- робота у громадських місцях та контакти з великою кількістю людей.
Для новонароджених важливе грудне вигодовування протягом перших шести місяців життя: це зміцнить захисні сили малюка і допоможе побороти небезпечні інфекції.
Профілактика пневмонії у дітей є одним із основних елементів глобальної стратегії зниження рівня дитячої смертності.
Найбільш ефективним методом профілактики пневмонії визнано планову вакцинацію проти Hib-інфекції, пневмококової інфекції, кору та кашлюку.
Захворіти на пневмонію можуть особи різного віку, соціального статусу і професії.
Але все ж є чинники ризику:
Лікар з загальної гігієни Богородчанського відділу
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Глушко Орест